سوت مترو در شهر مي پيچيد عزم جدي مديريت شهري براي اجراي طرح مترو در اصفهان تاکنون مطالعات مرحله اول خط دوم مترو اصفهان 68 درصد پيشرفت داشته كه شامل مطالعات مرحله اول ايستگاه ها،‌مرحله اول محوطه دپو، خطوط و ساختمانهاي دپو است.
۱۳۹۴ يکشنبه ۱۲ مهر - تعداد بازدید: 3158 بار
به گزارش ایمنا، این روزها داستان راه اندازی  خط یک مترو اصفهان در اذهان و انظار اصفهانی ها گونه ای دیگری است به طوری که از شمال تا جنوب شهر اصفهان به خصوص در هسته مرکزی شهر کارگاه بزرگ این سیستم حمل و نقل ریلی به صورت شبانه روز در حال فعالیت است تا هر چه سریعتر فاز اول آن و به ترتیب فازهای بعدی در اختیار مردم قرار گیرد تا حسرتی که مردم نصف جهان 14 سال برای مترو سواری در انتظار بودند برآورده شود.
اما خط دوم مترو قصه تازه ای است که این روزها  مدیریت شهری عزم خود را جزم کرده تا عملیات اجرایی آن را از یکی مناطق محروم شهر یعنی زینبیه در منطقه 14شروع کند. مطالعات خط دوم مترو در سال ۹۰ بامشارکت شرکت های مترا، پژوهش و سیسترا آغاز شده است.
خط 
. مطالعات خط دوم مترو در سال ۹۰ توسط مشارکت شرکت های مترا، پژوهش و سیسترا آغاز شده است. خط شرقی-غربی از خمینی شهر شروع و پس از عبور از خیابان اشرفی اصفهانی (کهندژ) و در ایستگاه مشترک امام حسین از زیر خط شمالی-جنوبی وارد خیابان سپه شده و از زیر قسمت شمال میدان نقش جهان به سمت خیابان حافظ می‌رود. این خط در خیابان هاتف به سمت شمال ادامه می‌یابد و پس از عبور از روی میدان لاله در طول خیابان زینبیه ادامه می‌یابد
شرقی-غربی از خمینی شهر شروع و پس از عبور از خیابان اشرفی اصفهانی(کهندژ) و در ایستگاه مشترک امام حسین از زیر خط شمالی-جنوبی به سمت خیابان حافظ می‌رود. این خط در خیابان هاتف به سمت شمال ادامه می‌یابد و پس از عبور از روی میدان لاله در طول خیابان زینبیه ادامه می‌یابد. طول کل مسیر 23کیلومتر و دارای 22 ایستگاه می‌باشد.
اين خط در ميدان امام حسين (ع) با خط 1 مترو جهت جابجايي مسافر در مركز شهر تلاقي دارد.
در مطالعاتي كه توسط شركتهاي مشاور داخلي و خارجي انجام پذيرفته به دليل حجم بالاي ترددها اين مسير به عنوان خط 2 متروي اصفهان پيشنهاد گرديد.
مطالعات مرحله اول اين خط تاكنون 68% پيشرفت داشته كه شامل مطالعات مرحله اول ايستگاه ها،‌مرحله اول محوطه دپو، خطوط و ساختمانهاي دپو مي باشد.
آغاز عملیات اجرایی خط دو بزودی
بنا به گفته استاندار اصفهان مترو يكي از مطالبات اصلي مردم است وبا توجه به مجموعه مشكلاتي از قبيل آلودگي هوا و ترافيك در استان، مقوله ي مترو با جديت پيگيري مي شود. لذا خط دو مترو اصفهان از شرق تا غرب این شهر در چهار قطعه تعریف شده است که  تکلیف سه قطعه مشخص شده اما برای قطعه چهارم که در محدوده میدان امام قرار دارد باید با حکمیت یونسکو تصمیم گیری شود.
 رسول زرگرپور می افزاید: اجرایی شدن خط دو مترو با مشارکت مشاوران یونسکو، سبب می شودکه کوچکترین خدشه ای بر ابنیه تاریخی اصفهان که مهمترین اصل در اجری پروژه های استان هستند، ایجاد نشود.
وي با بيان اينكه پروژه ي اجرايي خط دو مترو نيز با قوت در حال پيگيري است ، می افزاید: مناقصات فعاليت سيبيل، ايستگاه ها و تجهيزات خط دو در آينده ي نزديك برگزار مي شود.
خط دو  در کمترین زمان ممکن اجرایی شود
رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به خط دوم قطار شهری اظهار می کند: مطالعات اولیه خط دوم متروی قطار شهری اصفهان تکمیل شده است.
رضا امینی ادامه می دهد: در حال حاضر در مرحله انتخاب پیمانکار برای آغاز طراحی و اجرای خط دوم قطار شهری اصفهان قرار داریم.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: خط دوم قطار شهری اصفهان نیز بعضا با محدودیت‌هایی مواجه بود که این مشکلات با مدیریت مدبرانه استاندار اصفهان در حال برطرف شدن است.
وی تاکید می کند: به دنبال این موضوع درصدد هستیم با ایجاد و تکمیل ایستگاه‌های خط نخست متروی اصفهان در میدان امام حسین (ع) و میدان انقلاب بتوانیم خط دوم متروی اصفهان را نیز به صورتی طراحی کنیم که این خط را در کمترین زمان ممکن اجرایی کنیم.
امینی با بیان اینکه خط دوم قطار شهری اصفهان به صورت شرقی، غربی و از زینبیه به سمت خمینی‌شهر است، اضافه می کند: طراحی خط دوم قطار 
2 مشاور ايراني و 1 مشاور فرانسوي در حال انجام مطالعات خود بر روي خط دو مترو هستند كه با پيشرفت 70 درصدي صورت گرفته، مي توانيم مناقصات حدود 23 كيلومتر از خط دو را با اطمينان برگزار نماييم و پيمانكار اين طرح را مشخص نماييم
شهری از ردیف‌های پیش‌بینی شده در بودجه سال جاری انجام می‌شودهمچنین درصدد هستند از قرارداد‌های مشارکت برای بخش اجرایی این پروژه استفاده کنند تا افرادی که حاضر به دریافت امتیازات قانونی مانند تراکم و املاک شهرداری هستند به سرمایه‌گذاری ترغیب شوند.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان می کند: به صورت قطعی اجرای خط دوم قطار شهری با هماهنگی مراجع ذی‌صلاح صورت می‌گیرد که اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یکی از این مراجع است.
وی اظهار می کند: حفظ آثار و ابنیه تاریخی به عنوان اصالت و هویت تاریخی، دینی و فرهنگی شهر اصفهان است و اجرای این پروژه برای حفظ ابنیه تاریخی با هماهنگی میراث فرهنگی صورت می‌گیرد و در حال حاضر تعامل خوبی بین مدیریت شهری و اداره کل میراث فرهنگی استان وجود دارد.
هیچ تعارضی بین پروژه عمرانی مترو با میراث فرهنگی وجود ندارد
شهردار اصفهان در خصوص خط دو مترو اصفهان نیز می گوید: در این زمینه باید توجه داشت که هیچ تعارضی بین پروژه عمرانی مترو با میراث فرهنگی وجود ندارد چرا که توسعه پایدار به معنای توسعه و پیشرفت در کنار حفظ میراث تاریخی اصفهان در دستور کار است.
 دکتر مهدی جمالی نژاد با تاکید بر اینکه قرار نیست پروژ‌ه‌های عمرانی اصفهان به آثار تاریخی آن خدشه‌ای وارد کند، بیان می کند: دراین راستا باید توجه داشت که شهرداری اصفهان حامی میراث فرهنگی است.
شهردار اصفهان اضافه می کند: تمام اقدامات اجرایی در راستای اجرای پروژه خط دوم متروی اصفهان پس از هماهنگی با اداره میراث فرهنگی صورت می‌گیرد.
وی بابیان اینکه حرکت‌های بسیار خوبی در راستای پروژه متروی اصفهان آغاز شده است، اضافه کرد: امیدواریم فاز نخست خط یک متروی 
ميليارد ها تومان براي مطالعات خط دو هزينه شده است به طوري كه 5 سال است مطالعه اين خط از سوي مشاوران و كارشناسان شركتي در فرانسه و تهران انجام شده است
اصفهان را در اسرع وقت و حداقل تا میدان شهدا راه‌اندازی کنیم.
شهردار اصفهان با تأکید بر اینکه با تعاملی که با میراث فرهنگی داریم، درصدد هستیم عملیات اجرایی خط دوم متروی اصفهان را نیز در زمان مناسب آغاز کنیم، ادامه می دهد: تمام اقدامات اجرایی در راستای اجرای پروژه خط دوم متروی اصفهان با هماهنگی با میراث فرهنگی صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه درصدد هستیم که این کار را با تعامل و همدلی انجام بدهیم، تاکید می کند: به‌صورت قطعی با نظر کارشناسان حوزه میراث فرهنگی عملیات اجرایی خط دوم متروی اصفهان را انجام می‌دهیم.
خط دو مترو اصفهان به تصويب شوراي عالي ترافيك رسيده است
مدیر عامل سازمان قطار شهری اصفهان با بيان اينكه خط دو مترو اصفهان به تصويب شوراي عالي ترافيك رسيده است،می گوید: اعضاي شوراي عالي ترافيك از سوي مجلس تعيين مي شود بنابراين خطوط مترو اصفهان به تصويب بالاترين مقام تشخيص دهنده اجرايي در بحث حمل و نقل رسيده است.
 شعرباف با اشاره به اينكه مصوبه هايي در حين مطالعات نيز گرفته شده است، می افزاید: با هماهنگي ميراث فرهنگي كشور به خطوط مترو از جمله خط 2 مترو اصفهان مجوز داده شده است ولي اعلام شده كه در ميدان امام(ره) ايستگاه نباشد و عمق آن در 30 متر باشد اما ما به اين ها بسنده نمي كنيم.
 وی ادامه می دهد:ميليارد ها تومان براي مطالعات خط دو هزينه شده است به طوري كه 5 سال است مطالعه اين خط از 
طبق نظر مشاوران خارجي و داخلي براي حل مسئله حمل و نقل شرق به غرب اصفهان بهترين گزينه عبور مترو از زير ميدان امام(ره) است كه در شوراي عالي ترافيك نيز به تصويب رسيده است
سوي مشاوران و كارشناسان شركتي در فرانسه و تهران انجام شده است.
 مديرعامل سازمان قطار شهري اصفهان با بيان اينكه مطالعات كارشناسي از سوي دانشگاه صنعتي اصفهان و دانشگاه علم و صنعت نيز انجام شده است،عنوان می کند: مباحث زيست محيطي و مطالعات زمين شناسي و ميراثي نيز در اين رابطه انجام شده است.
 شعرباف با بيان اينكه براي خط دو مترو هزينه و زمان برده شده است، ادامه می دهد: در رابطه با عبور مترو از ميدان امام(ره) رييس جمهور در سفر خود به اصفهان قبل از تاييد سازمان ايكوموس كه زير نظر يونسكو است، ابراز نگراني كردند كه ما اين نگراني را ترتيب اثر داديم و با مقامات عالي كشور صحبت كرديم كه نتيجه بررسي در سازمان يونسكو انجام شود و بعد تصميم گيري گردد.
 وي با بيان اينكه مترو را براي بهبود حمل و نقل مي سازيم نه براي مباحث ديگر، اضافه می کند: طبق نظر مشاوران خارجي و داخلي براي حل مسئله حمل و نقل شرق به غرب اصفهان بهترين گزينه عبور مترو از زير ميدان امام(ره) است كه در شوراي عالي ترافيك نيز به تصويب رسيده است.
 مديرعامل سازمان قطار شهري اصفهان با بيان اينكه از خبره ترين كارشناسان يونسكو براي بررسي خط دو استفاده كرديم، می گوید: البته نظر اين افراد در حد مشورت است و اگر رييس جمهور اعلام كنند كه اين مترو نبايد از زير ميدان امام(ره) عبور كند اين مهم متوقف مي شود.
 مطالعات فاز اول خط دو مترو در حال اتمام است
مجری مطالعات خط دو مترو اصفهان دراین باره می گوید:مطالعات فاز اول این خط در حال 
مصوبه مسیر خط دو را یونسکو تایید کرده البته استاندار اصفهان مسیر جایگزینی را برای عبور مترو از زیر میدان امام (ره) مطرح کرده که در حال بررسی و مطالعه می باشد
اتمام است و این مسیر 23 کیلومتری دارای مصوبه شورای عالی ترافیک کشور است .
 عباس هادی عشر می افزاید: عمليات اجرايي شفت ورودي دو دستگاه حفاري TBM از شهرك امام حسين (ع) واقع در زینبیه شروع می شود و به عنوان ایستگاه اول خط دو محسوب می شود.
وی با بیان این که مباحث میراثی خط دو از سوی استاندار تعیین می شود ادامه می دهد: مصوبه مسیر خط دو را یونسکو تایید کرده البته استاندار اصفهان مسیر جایگزینی را برای عبور مترو از زیر میدان امام (ره) مطرح کرده که در حال  بررسی و مطالعه می باشد .
مجری مطالعات خط دو با اشاره به این که امسال مناقصه  13 کیلومتر از خط دو برگزار می شود تصریح می کند :مناقصه این خط از شهرک امام حسین (ع) تا بزرگراه شهید خرازی و دارای 15 ایستگاه برگزار می شود و مناقصه مابقی خط بعد از انجام مناقصه فاز اول صورت می گیرد.
 كلنگ زني خط2متروبه زودي
همچنین بنا به گفته مديربرنامه ريزي وكنترل پروژه خط2متروي اصفهان:براي پروژه خط2مترو اعتباري بالغ بر3هزارميلياردتومان درنظرگرفته شده است.
عنايتي با اشاره به این که خط شرقي-غربي به طول23كيلومترداراي 22ايستگاه ازشهرك امام حسين درزينبيه آغازوتاميدان شهداي خميني شهرادامه داردمی افزاید:اين خط درميدان امام حسين(دروازه دولت)باخط1متروتلاقي دارد.
با این اوصاف از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب اصفهان بساط كارگاه هاي مترو پهن مي شود و از محلات محروم تا برخوردار طعم شیرین و حلاوت مترو سواری با یکدیگر تجربه مي كنند و سوت مترو در تمام محلات نصف جهان مي پيچد.

برچسب ها:
جمالی نژاد
مترو
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
نظر شما درباره این مطلب:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت پورتال منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
سرخط خبرها
مهاجرت بی رویه پاشنه آشیل مدیریت شهری است
مهاجرت بی رویه پاشنه آشیل مدیریت شهری است
وزارت کشور برنامه شهرهای اسلامی پایدار را دنبال می‌کند
وزارت کشور برنامه شهرهای اسلامی پایدار را دنبال می‌کند
بخشی از وظایف شهرداری‌های باید به بخش خصوصی واگذار شود
بخشی از وظایف شهرداری‌های باید به بخش خصوصی واگذار شود
۲ و نیم میلیون روستایی از خدمات دهیاری تمام‌وقت بهره‌مند می شوند
۲ و نیم میلیون روستایی از خدمات دهیاری تمام‌وقت بهره‌مند می شوند
استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای توسعه شهرها
استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای توسعه شهرها
مهر ترافیک نخواهیم داشت/ اتمام سطح صفر پروژه زیرگذر گیشا در هفته آینده
مهر ترافیک نخواهیم داشت/ اتمام سطح صفر پروژه زیرگذر گیشا در هفته آینده
بهره گیری مدیریت شهری از ایده های خلاقانه/واگذاری برخی امور به بخش خصوصی
بهره گیری مدیریت شهری از ایده های خلاقانه/واگذاری برخی امور به بخش خصوصی
نام شهدا از تابلو معابر شهری نباید حذف شود
نام شهدا از تابلو معابر شهری نباید حذف شود
آخرین جزئیات از طرح و برنامه‌های وزارت کشور برای توسعه استان تهران
آخرین جزئیات از طرح و برنامه‌های وزارت کشور برای توسعه استان تهران
تازه ترین اخبار
مهاجرت بی رویه پاشنه آشیل مدیریت شهری است وزارت کشور برنامه شهرهای اسلامی پایدار را دنبال می‌کند بخشی از وظایف شهرداری‌های باید به بخش خصوصی واگذار شود ۲ و نیم میلیون روستایی از خدمات دهیاری تمام‌وقت بهره‌مند می شوند استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای توسعه شهرها مهر ترافیک نخواهیم داشت/ اتمام سطح صفر پروژه زیرگذر گیشا در هفته آینده بهره گیری مدیریت شهری از ایده های خلاقانه/واگذاری برخی امور به بخش خصوصی نام شهدا از تابلو معابر شهری نباید حذف شود آخرین جزئیات از طرح و برنامه‌های وزارت کشور برای توسعه استان تهران برخی شهرداری‌ها در تامین حقوق پرسنل خود با مشکل روبه‌رو هستند نظام بیمار شهری از مشکلات اساسی کشور است معاون عمرانی وزیر کشور: طرح پویش ملّی شهر و روستای پویا تدوین شد
پربازدیدترین اخبار
عزم جدي مديريت شهري براي اجراي طرح مترو در اصفهان توسعه ارتباطات رسانه‌ای بین اصفهان و کشورهای اسلامی با راه اندازي مترو ترافيك در شهر متوازن مي شود دیدار شهردار اصفهان و استاد حمیدی حضور شهردار اصفهان در برنامه تلویزیونی اینجا اصفهان دیدار شهردار اصفهان و حضرت آیت الله حاج سید مرتضی مستجابی(مدظله العالی) جمالی‌نژاد سکاندار شهر جهانی یزد شد وزير كشور حکم انتصاب مهدي جمالي نژاد شهردار جديد يزد را امضاء كرد نشست شوراى سياست گذارى شهر جهانى يزد برج ميلاد دومين نشست سالانه «اصفهان سلجوقي» با حضور دکتر ولایتی برگزار می‌شود
Dr Mahdi Jamalinejad Website. Copyright 2015
کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر مهدی جمالی نژاد می باشد.