معاون عمرانی وزیر کشور: مهاجرت بی رویه پاشنه آشیل مدیریت شهری است مهاجرت بی رویه پاشنه آشیل مدیریرت شهری است و در مباحث مربوط به پدافند غیرعامل باید مورد توجه قرار گیرد.
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۶ مهر - تعداد بازدید: 681 بار
به گزارش خبرنگار ایرنا مهدی جمالی نژاد روز شنبه در همایش ملی مصون سازی زیرساخت‌ها و صیانت از مردم که با حضور شهردار تهران و رئیس سازمان پدافند غیرعامل و جمعی از شهرداران و اعضای شوراها در وزارت کشور برگزار شد، افزود: موضوع پدافند غیرعامل موضوعی است که همه مدیران اعم از شهرداران، دهیاران، مدیران استانی و ملی درگیر آن هستند و باید به آن توجه ویژه کنند.
وی ادامه داد: باید در بحث پدافند غیرعامل توجه ویژه‌ای به مهاجرت شود. مهاجرت بحث مهمی است. افزایش بی رویه مهاجرت و عدم کنترل جریان های مهاجرتی منجر به تغییر ساختارهای اجتماعی، جمعیتی و فرهنگی می شود و در نهایت بذر آسیب های اجتماعی یعنی حاشیه نشینی و کاهش امنیت اجتماعی را منتشر می کند.
جمالی نژاد با تاکید بر اینکه مانایی جمعیت ثبات و پخش منظم جمعیت در کشور به خصوص مرزها مهمترین بحث در پدافند غیرعامل است، گفت: مرزهای خشکی، دریایی و رودخانه‌ای در کشور ۸۵۷۴ کیلومتر است در حالی که کمتر از ۱۳۰ کیلومتر آن دیوار مرزی دارد. اما چیزی که کمربند امنیتی کشور را محکم می کند، مرزنشینان هستند.
وی گفت: در روستاها، شهرها و استان‌های مرزی تصمیمات مدیران مرزی نقش مهمی در مرزداری دارد. حدود ۴۶ درصد از جمعیت کشور در ۱۶ استان مرزی است. حدود ۱۸۹ شهر مرزی وجود دارد و ۱۴ هزار و ۳۷۷ روستای بالای ۲۰ خانوار مرزی داریم. استان سیستان و بلوچستان با ۳۳ شهر و ۴۰۴۸ روستای بالای ۲۰ خانوار بیشترین سهم را در این زمینه دارد.
جمالی نژاد اظهار داشت: اگر به مرزنشینان توجه داشته باشیم و موقعیت مناسبی برای آنها ایجاد کنیم، یقینا پدیده هایی مانند مرز گریزی و قاچاق کالا را شاهد نخواهیم بود. مرزنشینان ما مرزداران اصلی و عامل اعمال حاکمیت ما هستند.
جمالی نژاد گفت: در سال ۹۵ برای اولین بار آمارگیری در خصوص مهاجرت انجام شد اما چرا مدیران شهری به آن توجه نمی کنند؟ چرا شهرداران شهرهای میانی بزرگ و کوچک به این موضوع توجهی ندارند؟ اگر به عنوان شهردار شهرهای بزرگ و کوچک و میانی به این آمارها توجه می کردیم که از شهرهای ما به چه شهرهایی مهاجرت می شود و اگر در آن شهرهای مبدا مهاجرت خدمات و امکانات مناسبی ارائه می دادیم، می‌توانستیم در مانایی جمعیت موثر باشیم. این آمارهای مهاجرتی برای تک تک شهرها احصا شده است.

وی با اشاره به اینکه مصادیق پدافند غیرعامل شامل تربیت و توسعه سرمایه‌های اجتماعی و عمومی توسعه متوازن جمعیت است، گفت: اگر روستاهای مرزی خالی از سکنه شوند، اگر شهرهای مرزی خالی از سکنه شوند، با ده ها برابر تجهیزات و لجستیک هم نمی‌توانیم کشور را به امنیت پایدار برسانیم.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها افزود: وقتی توسعه پایدار می‌خواهیم باید در حوزه توزیع اعتبارات توجه ویژه‌ای به شهرهای محروم و کمتر برخوردار داشته باشیم. اگر به شهرهای کوچک و کمتر برخوردار و محروم توجه کنیم، بازی برد _برد خواهیم داشت و کشور متوازن خواهد شد.
وی ادامه داد: در حقیقت دو مساله در پدافند غیرعامل یعنی جمعیت و نقاط مرزی اهمیت بسیاری دارد. توجه به شهرهای مرزی، آبی و خشکی بازی برد_ برد است و جابجایی جمعیت اگر کنترل شده نباشد، می‌تواند معضلات بسیاری را در پی داشته باشد. 
معاون عمرانی وزیر کشور تصریح کرد: ۱۱۶ شهرستان با جمعیتی بالغ بر ۱۸ میلیون نفر در مرزها وجود دارد. بیشترین شهرستان های مرزی در سیستان و بلوچستان، مازندران، آذربایجان غربی وجود دارند. ۱۹۸ شهر معادل ۱۵ درصد کل شهرهای کشور در مرز هستند. همچنین وضعیت مهاجرت از روستاهای مرزی نشان می دهد که خوزستان بیشترین میزان مهاجرت را دارد.
جمالی نژاد گفت: بنابراین باید مدیران و شهرداران به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند. از طرفی وضعیت بیکاری در استان کرمانشاه قابل توجه است. تمام مدیران کشور و دولتمردان و تصمیم‌گیران باید این تحلیل های مربوط به مهاجرت ها را داشته باشد.
وی افزود: این آمارها برای نخستین بار در سال ۹۵ با استفاده از تکنولوژی‌های نوین گردآوری اطلاعات مربوط به جابجایی جمعیت جمع آوری شد اما چه کسی از آن استفاده کرد؟ آیا شهرداری از آن استفاده کرده است؟ این آمارها به شهرداران کمک می کند. رویکردها نشان می دهد در ماتریس مهاجرتی مدل مهاجرت در دهه هفتاد از روستا به شهر بود اما امروزه مدل مهاجرت متفاوت و از شهر به شهر شده است.
جمالی نژاد در بخش دیگری از سخنانش به آمارهای دیگر مهاجرتی اشاره کرد و گفت: یک سوم مراکز استان‌ها مهاجرت منفی دارند. شهرهای تبریز، اصفهان، قزوین، خرم آباد، اراک، اهواز، زاهدان‌، تهران، ساری و بجنورد دارایی خالص مهاجرت منفی هستند. این یعنی اینکه در این شهرها اقداماتی انجام شده است.
وی افزود: همچنین در شهرهای کرج، رشت، شیراز، سمنان و قم بزرگترین خالص مهاجرت داخلی را دارند. این شهرها باید اقدامات بیشتری انجام دهند. همچنین تهران، مشهد، قم، اصفهان، شیراز و کرج از اصلی ترین مقصد مهاجران خارج از کشور هستند.
رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تاکید کرد: در حال حاضر شاهد مهاجرت از تهران به سمت کرج، پردیس و پرند و شهریار هستیم این افزایش مهاجرت معکوس از تهران به سمت شهرهای خود، در مجموعه شهری تهران اتفاقی می افتد و به دلیل گرانی مسکن بوده است.
برچسب ها:
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
نظر شما درباره این مطلب:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت پورتال منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
سرخط خبرها
مهاجرت بی رویه پاشنه آشیل مدیریت شهری است
مهاجرت بی رویه پاشنه آشیل مدیریت شهری است
وزارت کشور برنامه شهرهای اسلامی پایدار را دنبال می‌کند
وزارت کشور برنامه شهرهای اسلامی پایدار را دنبال می‌کند
بخشی از وظایف شهرداری‌های باید به بخش خصوصی واگذار شود
بخشی از وظایف شهرداری‌های باید به بخش خصوصی واگذار شود
۲ و نیم میلیون روستایی از خدمات دهیاری تمام‌وقت بهره‌مند می شوند
۲ و نیم میلیون روستایی از خدمات دهیاری تمام‌وقت بهره‌مند می شوند
استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای توسعه شهرها
استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای توسعه شهرها
مهر ترافیک نخواهیم داشت/ اتمام سطح صفر پروژه زیرگذر گیشا در هفته آینده
مهر ترافیک نخواهیم داشت/ اتمام سطح صفر پروژه زیرگذر گیشا در هفته آینده
بهره گیری مدیریت شهری از ایده های خلاقانه/واگذاری برخی امور به بخش خصوصی
بهره گیری مدیریت شهری از ایده های خلاقانه/واگذاری برخی امور به بخش خصوصی
نام شهدا از تابلو معابر شهری نباید حذف شود
نام شهدا از تابلو معابر شهری نباید حذف شود
آخرین جزئیات از طرح و برنامه‌های وزارت کشور برای توسعه استان تهران
آخرین جزئیات از طرح و برنامه‌های وزارت کشور برای توسعه استان تهران
تازه ترین اخبار
مهاجرت بی رویه پاشنه آشیل مدیریت شهری است وزارت کشور برنامه شهرهای اسلامی پایدار را دنبال می‌کند بخشی از وظایف شهرداری‌های باید به بخش خصوصی واگذار شود ۲ و نیم میلیون روستایی از خدمات دهیاری تمام‌وقت بهره‌مند می شوند استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای توسعه شهرها مهر ترافیک نخواهیم داشت/ اتمام سطح صفر پروژه زیرگذر گیشا در هفته آینده بهره گیری مدیریت شهری از ایده های خلاقانه/واگذاری برخی امور به بخش خصوصی نام شهدا از تابلو معابر شهری نباید حذف شود آخرین جزئیات از طرح و برنامه‌های وزارت کشور برای توسعه استان تهران برخی شهرداری‌ها در تامین حقوق پرسنل خود با مشکل روبه‌رو هستند نظام بیمار شهری از مشکلات اساسی کشور است معاون عمرانی وزیر کشور: طرح پویش ملّی شهر و روستای پویا تدوین شد
پربازدیدترین اخبار
عزم جدي مديريت شهري براي اجراي طرح مترو در اصفهان توسعه ارتباطات رسانه‌ای بین اصفهان و کشورهای اسلامی با راه اندازي مترو ترافيك در شهر متوازن مي شود دیدار شهردار اصفهان و استاد حمیدی حضور شهردار اصفهان در برنامه تلویزیونی اینجا اصفهان دیدار شهردار اصفهان و حضرت آیت الله حاج سید مرتضی مستجابی(مدظله العالی) جمالی‌نژاد سکاندار شهر جهانی یزد شد وزير كشور حکم انتصاب مهدي جمالي نژاد شهردار جديد يزد را امضاء كرد نشست شوراى سياست گذارى شهر جهانى يزد برج ميلاد دومين نشست سالانه «اصفهان سلجوقي» با حضور دکتر ولایتی برگزار می‌شود
Dr Mahdi Jamalinejad Website. Copyright 2015
کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر مهدی جمالی نژاد می باشد.